Jalgrattaga Põhja Euroopasse

Minust

Mina, minu ratas ja ettevalmistused

Enne „Väikese jalutuskäigu” lõppu oli mul tulevikuks plaanid tehtud ja järgmise pikema rännaku esimene prioriteet oli jalgrattaga ümber maailma sõita. Rännaku alguseks määrasin 2016 aasta suve.
Mais sain 50 aastaseks ja võimaluse pensionile jääda.
Sattusin kunagi ühele netilehele, kus jagati nõuandeid jalgrattaga ümber maailma sõitmisel. See koosnes kolmest põhi punktist:


1. Muretse endale jalgratas.
2014 a märtsi kuus ostsin endale „uue” kasutatud ratta. Vana ratta suuremad probleemid olid viletsad pidurid ja vähe käike (2x5).
Praeguse seisuga on ratas pikemaks sõiduks valmis. Ta on moderniseeritud (tagumise 7 käigu asemel on 8 käiku ja A pidurid vahetatud V piduri vastu) ja uute osadega. Ainult kummid on veel jäänud vahetada, kuid seda teen vahetult enne minekut. 2014 a sügisel esimeste miinus kraadide saabumisel ostsin rattale naelkummid ning sellest ajast on jalgratas minu aastaringne sõidu- ja matkavahend.
Hetkel olen selle rattaga läbinud ca 16000 km.

2. Tule töölt ära.
Lahkumisavaldus on esitatud. Viimane tööpäev on 30.06.2016.

3. Paki ratas ja asu teele.
Stardin 07.07.2016 oma kodust Otepäält.

Ettevalmistused on suuremalt jaolt tehtud.
Ratas: Olen ratta remondiga ise tegelenud ja selleks vajalikud tööriistad on olemas. Tean kui mitu tuhat km mingi osa vastu peab (Eesti tingimustes aasta ringselt sõites), kõrbes võib osade kulumine tunduvalt kiirem olla. Ratta remontimist õppisin Youtube videode abil.

Varustus: Nii nagu enne „Väikest jalutuskäiku” on ka nüüd varustuse nimekiri kuidagi liiga pikaks läinud. Lõpliku valiku teen vahetult enne starti. Varustus peab ära mahtuma 4 varustuse kotti (2 x 20 l ja 2 x 40 l), pakiraamile, lenksukotti ja väiksesse seljakoti kuhu tuleb kõige vajalikum ja väärtuslikum kraam mida ma kogu aeg endaga kaasas kannan. Ruumi peab jääma veel söögile ja veele. Uue telgi ja võibolla ka magamiskoti hangin ka seekord Leedust. Elektrienergiat teel olles võtan päikesest ja vändates esiratta rummusisesest dünamost. Päikesepaneeliga on praegu lihtne, lähed matkavarustuse poodi ja ostad ära. Keerulisem asi oli USB laadiaga mis teeb dünamo voolu telefonile sobilikuks. Eestis poest ma sellist asja müügil ei leidnud ja väljamaalt tellides küsitakse korralikku hinda pluss saatmiskulud. Peale põhjalikku netis otsimist leidsin isetehtud variandi ja juhised kuidas kuidas see kokku panna (ei pea omama teadmisi elektroonikast). Laadija kokkupaneku põhi eeldus on jootmisoskus. Sellega jäin hätta ja vajasin abi (ei olnud teravat silma, korralikku varustust ja kindlat kätt).

Erinevad riigid ja sisenemis tingimused: Need neti lehed kus on infot erinevate riikide kohta ja saatkondade asukohad on mul kirja pandud. Tegin ära erinevates formaatides dokumendi pilte viisade jaoks. Viiasid ma enne teeleminekut hankima ei hakka, tegelen sellega teel olles. Teen ainult ära USA ja Austraalia elektroonilise sisenemise loa.

Füüsiline ettevalmistus. Mingit eri treeningut ma selleks rännakuks teinud ei ole. Puhkuste ajal ja vabadel päevadel matkan, käin rattaga tööl ja poes ning seda iga ilmaga. Sellist füüsilist vormi nagu 10 a tagasi oli mul kahjuks enam ei ole. Suvise matkapäeva kilometraaž jääb 100 km ja talvine 50 km kanti. Aastane läbisõit on 7000 km.

Eesti on päris korralikult rattaga läbi sõidetud, Saaremaal ja Hiiumaal olen ka paaril korral käinud ja ka kõikidest Eesti linnadest olen läbi sõitnud. Välismaised matkad on toimunud suhteliselt kodu ligidal: Soome, Läti ja Leedu.

Ratas

bm-radsport. Terasraam.

28`` tugevtatud veljega jooksud.

Tagumine kassett 8s 11-34t.

Vändakomplekt Shim FC-M431 22/32/44t.

Käiguvahetajad, taga Shim TX35D, ees Shim Altus.

V pidurid.

 

 VÄIKE JALUTUSKÄIK

Kui ma 92 aastal Võrru elama tulin siis sai tihti sõidetud bussiga Tallinna ja Võru vahet. Sel ajal tekkis mõte ennast proovile panna ja Võrust Tallinnasse jalgsi minna. Mõte sai teoks tehtud 2003 a suvel. Minuga ühines sõber Sulev kellega rännaku ajal arutasime variandist tulevikus tõsisem väljakutse vastu võtta ja jalutada läbi Euroopa. Mind jäigi see mõte kummitama ja esialgselt plaanisin jalutuskäigu ette võtta 50 aastaselt, siis kui olen pensionile jäänud (aastal 2016). Kuid erinevate asjaolude sunnil alustan 25.04.2010. Tõuke selleks andsid ka 2009 veebruaris Eestist jalgsi läbirännanud maailmarändurid Ruan ja Tina de Flamingh. Sõber Sulev mulle sellel rännakul küünarnukitunnet ei paku ja ma ei ole ka kedagi teist rännakukaaslaseks otsinud. Kuigi ma ei ole selline inimene kes pikalt üksildust naudib olen selleks rännakuks moraalselt vamis ning tean ka seda, et inimene harjub kõigega.

 

 

 

 

Sooritatud jalutuskäigud:

2003. Võru – Viljandi – Tallinn. 280 km, 7 päeva, 30 – 45 km päevas.

2005 Võru - Otepää – Kanepi – Lahe – Võru. 100 km, 2 päeva, 50 km päevas.

2006 Võru - Tartu – Vändra – Martna. 300 km, 7 päeva, 30 – 70 km päevas. Planeeritud oli - Haapsalu – Tallinn 420 km kuid esimesel päeval ettevõetud 70 km hakkas hiljem jalale tundma andma ning olin sunnitud katkestama.

2007 Võru - Lasva – Meremäe – Vastseliina – Misso – Haanja – Rõuge – Varstu – Mõniste – Antsla – Urvaste – Sõmerpalu – Võru. 200 km. 4 päeva. 50 km päevas.

2009 Võru - Madala – Ilumetsa – Lihtensteini – Võru 80 km, 2 päeva, 40 km päevas.

Lisaks veel ca kaks - kolmkümmend ühepäevaseid 25 – 50 km jalutuskäike.

Lisaks meeldib mulle veel jalgrattaga sõita. Mandri-Eesti on risti – rästi ja ümberringi läbi sõidetud. Kui Hiiumaal ja Saaremaal ka ära käin siis ei ole välistatud, et võtan jalgrattal tulevikus midagi suuremat ette. Maksimaalne projekt võiks olla tiir ümber maakera.

965587
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
370
546
2797
957414
1552
19232
965587

Your IP: 18.232.188.251
2020-04-03 13:39
Back to Top